Bekçiler Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Polisliğin yaygınlaşması ile, polisliğin bir nevi alt kolu olan mahalle bekçiliğine gösterilen ilgide de artmıştır. Bu tarz işlere başvurmak isteyen kişilerin ise en çok merak ettikleri unsurlardan biri alınan ücrettir. Bir diğer deyişle bekçi maaşı ne kadar diye merak eden insan sayısı bir hayli artmıştır. Sizler de bu makaleyi baştan sona okuyarak 2019 yılında bekçi maaşı fiyatlarının nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Bekçiler Ne İş ile Meşguldür?

Adından da anlaşılabileceği gibi bekçilik, bekleme eylemi gerektiren bir iş alanıdır. Yani bekçilerin işi belirli bir mekanda beklemek ve çıkabilecek sorunların çözümünü sağlamaktır.

Bekçiliğin Farklı Kolları Var Mıdır?

Bekçilik görevleri, mahalle bekçiliği ve çarşı bekçiliği şeklinde kategorize edilebilir. Yine adlarından anlaşılacağı gibi, çarşı bekçileri çarşılarda, mahalle bekçileri ise mahallelerde görev alırlar.

Bekçilerin Görev Tanımları Ne Şekildedir?

Çarşı bekçileri, çarşı ve pazar gibi kargaşa çıkması muhtemel ortamlarda asayiş sağlamak ile yükümlüdür. Diğer bir yandan ise, mahalle bekçiliği, ilçelerdeki mahallelerin düzenini ve huzurunu sağlamak ile yükümlüdürler. Oluşan sorunları üst birimlere bildirmek, ve ilgili birimler gelene kadar olaya müdahale etmek bekçilerin görevlerindendir.

Bekçilerin Aldıkları Aylık Ücret Tutarı Ne Kadardır?

Mahalle bekçileri ve çarşı bekçilerinin aldıkları ücretler, duruma göre farklılık gösterebilir. Örneğin bekçinin eğitim durumu, aldığı ücreti etkileyecek bir unsurdur.

Maaşlar, EGM tarafından ödenir ve lise mezunu bekçilere aylık 3 Bin 970 Türk Lirası ödenir.

Ön lisans mezunu bekçiler ise 4 Bin TL maaş alır.

Lisans mezunu 4 Bin 100 ila 4 Bin 400 TL arasında aylık maaş alır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.