Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Çevik kuvvet Türk Polis Teşkilatı Şubeleri arasında en bilinen şubelerdendir. Polis adayları tarafından da en merak uyandıran şubedir. Bu yazıda çevik kuvvet nedir, çevik kuvvet polisi nasıl olunur gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Çevik Kuvvet Nedir?

Çevik kuvvet; yasaların belirlediği sınırlar çerçevesinde, meydana gelecek her türlü toplumsal hareketin olabileceği muhtemel yerlerde, bölgenin güvenlik önlemlerini sağlama, gerektiği takdirde taktik-düzenler ile olaylara müdahale etme, yakalama gibi fiilleri gerçekleştirecek bilgi, beceri ve yetkiye sahip güvenlik gücüdür. Çevik Kuvvet polisleri bazı iş ekipmanları kullanmaktadır. Bu ekipmanlara; göz yaşartıcı gaz, cop, kask, kelepçe, kalkan, TOMA ( Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı ) gibi araçları örnek verebiliriz.

Çevik Kuvvet Polisi Olma Şartları (2019-2020)

​​​​​​Çevik kuvvet polisleri toplu güvenlik günüdür. Her ilde bulunurlar. En merak edilen çevik kuvvet polisi nasıl olunur sorusunu cevaplayalım. Çevik kuvvet olabilmek için öncelikle polis olmak gerekiyor. Bunun anlamı harici bir alım yapılmıyor demektir.

Öncelikle çevik kuvvet için alımlar polis meslek eğitim merkezleri ve polis meslek yüksek okullarından başarı ile mezun olan polislerden yapılmaktadır. Yeni mezun olmuş bir polis memurunun karşısına çıkan ilk birim çevik kuvvettir. Çevik kuvvet birimine alınmak için gönüllülük aranmaz genel olarak yeni mezun olan polis memurları ihtiyaca göre çevik kuvvet birimine alınır. Çevik kuvvet biriminde tavan yaşı 46 taştır. Daha ileri yaşlardaki polis memurları çevik kuvvet biriminde çalışamazlar.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.