Çocuk Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Çocuk Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Çocuk polisleri, 0-18 yaşındaki bireylerin içine karıştığı, ya da bağlamında etkilendiği davalara bakar. Bunun için de çeşitli eğitim ve testlere tabi tutulurlar. Bunların başarıyla sonuçlanması durumunda ise çocuk polisi olmaya hak kazanırlar. Bu makalede ise çocuk polisi nasıl olunur konusuna değinilecektir.

Polis olduktan sonra çalışma alanı belirlemeniz gerekmektedir. Çocuk polisi nasıl olunur diye merak edenlerin bilmesi gereken bazı şeyler vardır. Çocuk polisi olmayı seçenlerde öncelikli olarak bazı kriterler aranır. Aranan kriterler eğer sizde mevcutsa ayrı bir mülakatlara katılırsınız. Bu mülakatta ise psikoloji, diksiyon, müzakere gibi yetenekleriniz teste tabi tutulur.

Çocuk Polisi Olma Şartları

Çocuk polisi nasıl olunur diye sorulunca akla gelen bazı şartlar vardır.

Çocuk polisleri 0-18 yaş grubunda çocuklara yönelik olan hizmetlerden sorumludur. Dolayısıyla bu grubun gelişim özellikleri ve davranışları üzerine bilgili olmalıdır. Mülakat teknikleri ve iletişim becerisi gibi konularda özel eğitim almaları ise şarttır.

“Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü / Büro Amirliği Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” 13.04.2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yürürlüğün amacı ise 0-18 yaş grubu çocuklara verilen hizmet kalitesinin arttırılmasıdır.

Çocuk Polisinin Görevleri Nelerdir?

Çocuk polisinin görevi, ihtiyacı olan çocukları korumak ve onlara yardım etmektir.

Bu çocukların kimler olduğu ise aşağıdaki gibi listelenebilir.

1- Korunmaya, yardıma muhtaç çocuklar

2- Buluntu, kimliği tespit edilemeyen çocuklar

3- Sokakta yaşayan, başıboş, terk edilmiş, mülteci, refakatsiz ve benzeri çocuklar.

Bunun yanı sıra, suç işlediğinden şüphe duyulan çocukların ADLİ-İDARİ tüm suç soruşturmaları da Çocuk Şube Müdürlükleri / Büro Amirliklerince yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.