Diyarbakır Bekçilik Parkuru

Adres: Diyarbakır Ceylan Avm Karşısı Kiptaş Lisesi.

Telefon: 0539 764 03 47

Tanım bazında ifade edilecek olursa bekçi Emniyet müdürlüğü gözetimi ve himayesinde sokak ve mahalle gibi alanların güvenliğini sağlayan kişidir. Bu kişi özünde kötü niyet olan kişilere karşı müdafaa ve koruma içgüdüsü ile hareket edeceğinden fiziksel açıdan da tam donanımlı olmak zorundadır.

Aksi halde mücadele etmesi ve hayatta kalması söz konusu olmaz bu gerçekten hareketle; ülkemizde 2018 yılında yayınlanan çarşı ve mahalle bekçileri yönetmeliği bu doğrultuda çıkmış ve adayların fiziki yeterlilikten geçmelerinin şart olduğunu ve bunun kriterlerini koymuştur. Sanıldığının aksine Diyarbakır Bekçilik Parkuru o kadar da kolay yani geçilmesi çantada keklik değildir.

Adaylardan Diyarbakır Bekçilik Parkuru tam manası ile atletik yapı çeviklik ve zindelik istemektedir. Diyarbakır Bekçilik Parkurun içinde her şey cihazlarla komisyon ve aday gözetiminde salonda olduğunda kimsenin hakkı yenilmesi söz konuş olmamaktadır. Burada tam bir adalet söz konusudur.

Parkur Etapları

Parkur totalde 7 istasyon ve 72 metrelik uzunluktan oluşmaktadır. Burada süre dijital olan fotoselli süre ölçer tarafından yapılmakta ve başlama ve bitiş arasındaki fotoseller en az 3 metre genişlikte olması gerekmektedir. Bu etapları ele aldığımızda aday parkura geldiğinde kendisini tanıtır ve ilk olarak jimnastik sıçrama tahtasına geçer.

Bundan sonra sıra ile lastik içerisinden geçme etabı, ağırlık taşıma etabı, sağlık topuna dokunma hareketi, Takla hareketi, slalom koşu etabı, engel etabıdır. Bekçi adayı bu parkurların hepsini yapmak ve geçmek zorundadır. Bunlardan birisi yapılmadığında adaya diskalifiye edilmekte ve elenmektedir.

Aynı Parkurda Eğitim

Bekçilikte fiziki parkurda her şey standarttır. Biz bu standartları yakalamak ve adayları aynı sınavda imiş hissi uyandırması için bütün parkuru aynısı ile adayların eğitimine sunmaktayız. Uzman ve deneyimli hocalarımız ile adaylarımızın başarması için aralıksız çalışmaktayız. Şimdiye kadar elde ettiğimiz başarılar bizi ayrıca onurlandırmakta ve başarımız tescillemektedir.