Pöh Sözlü Mülakat Esnasında Soruyu Bilmezsem Elenir Miyim ?

Pöh Sözlü Mülakat Esnasında Soruyu Bilmezsem Elenir Miyim ?

Ön sağlık muayenesi ve fiziki yeterlilik sınavlarının ardından PÖH adaylarının sözlü mülakata girerek başarılı olması beklenmektedir. Bu noktada yapılan sözlü mülakatta yöneltilen soruların ardından adayın PÖH olabilmek için yeterli düzeyde olup olmadığına karar verildiği için, sürecin oldukça önemli bir aşaması olarak dikkat çekmektedir. Başarılı bir mülakat geçirebilmek adına, süreç ile ilgili bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir.

PÖH Mülakatının İçeriği

Soruların bilinip bilinmeme durumunda olabileceklerden önce PÖH sözlü mülakat içeriği ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Adaya yöneltilen güncel, genel kültür, tarih, coğrafya gibi alanlar kapsamında çeşitli sorular sorulmakta ve sorulan sorular da bir psikolog ya da psikolojik danışman üye tarafından değerlendirilmektedir.

PÖH Mülakatında Değerlendirme

Adayların en süreç içerisinde en çok strese girdikleri noktalardan biri de elbette adayın soruyu cevaplayamaması halinde elenip elenmeyeceğine dair bilgi edinmek istemesidir. Adaylar yalnızca cevaplarının doğru olup olmamasına göre değil, esasında PÖH sözlü mülakat kapsamında 5 aşamada değerlendirilmektedir. Her biri 20 puan üzerinden değerlendiren 5 aşamanın sonucunda en az 70 puan alan aday mülakatı başarıyla tamamlamış sayılmaktadır.

Mülakat Değerlendirmesi

Adaylar sorulan sorunun istediği bilgiyi kavrama, konu hakkında bilgi sahibi olma, kendini ifade etme noktasındaki yeteneği, özgüveni ve beden dili kullanma becerisi olmak üzere 5 aşamada değerlendirildiğinden; yalnızca soruya cevap veremediği için elenmesi de mümkün olmamaktadır. Diğer aşamaları başarıyla tamamlaması halinde mülakatı da geçebilmekte ve onay alabilmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.