Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Her yıl yaklaşık olarak 2000 komiser yardımcısı alımı gerçekleştiriliyor. Bunların ‘nunu kadınlar geri kalanını ise erkekler oluşturuyor. Polis Akademisinin resmi web adresi üzerinden gerekli ilanların yapılması ile birlikte adaylar e-devlet hesapları ile başvurularını yapabiliyorlar. Komiser yardımcısı nasıl olunur diyenlerin ön başvurudan önce Halk Bank üzerinden başvuru ücretini yatırmaları gerekiyor. Başvuru ücretini yatırmayanların adaylıkları kabul edilmiyor.

Başvuru İçin Aranan Şartlar

Öncelikle KPSS P3 puan türünde en az 70 puan almak gerekiyor. Bu puanın altında olanlar başvuru yapamazlar. Genelde 70 puan üzeri alanlar mülakata çağırılıyor fakat başvuru sayısı fazla olursa 70-75 puan biraz riskli görülebiliyor. Ön başvurusu alınan kadın ve erkek adaylar ayrı ayrı olacak şekilde en yüksek puandan geriye doğru sıralanıyor. Kadın ve erkek öğrenci kontenjanlarının maksimum on katı kadar aday için müracaatta bulunmak üzere giriş belgeleri düzenleniyor.

Diğer Şartlar ve İstenen Belgeler

Nüfus cüzdanın aslı, sınav giriş belgesi, başvuru dilekçesi, diploma aslı ve KPSS sonuç belgesi, adayların mutlaka bulundurmaları gereken belgelerdir. Komiser yardımcısı nasıl olunur konusunda bazı ek şartlar da mevcut.

Adaylar, TC vatandaşı olmak zorundadırlar. Lisans mezunu olduğunu gösterir diplomaya sahip olmak, KPSS’den en az 70 puan almış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak aranan diğer şartlar arasındadır. Başvuru sırasında en fazla dikkat edilmesi gereken konunun parkur olduğunu da unutmamak gerekiyor. Her yıl başvuru şartlarını taşıyan en az 15 bin kişi komiser yardımcılığı sınavına başvuruyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.