Bekçi Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı

Bekçi Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı

Bekçi Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı?

Bekçi, görevlendirildiği alanda gece vakitleri koruma ile devlet tarafından görevlendirilen kimsedir. Bu önemli görevi yerine getirecek bulunduğu bölgede ikamet eden vatandaşların güvenliğini sağlamakla görevli kılınan bekçiler silah taşıyabilir ve gerekli hallerde silah kullanabilme yetkilerine sahiptir. Bu önemli kamu görevini ifa edecek olan bekçilerin mesleğe alınma koşulları üzerinde de titizlikle durulması gerekiyor. Mevzuatta bekçi alımı hususuna ilişkin yasal konular düzenlenmiş ve akıllara takılan soru işaretleri aydınlatılmıştır.

 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ne Giriş Sınavı Yönetmeliği ile sınava ilişkin koşullar belirlenmiş ve bu yönetmeliğin bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelikte 08 Kasım 2019 Tarihli ve 30942 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Yönetmeliğin 6. maddesi yapılan değişiklik ile:

MADDE 6 – (1) İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az on beş gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir şeklini almıştır. 2020 yılına ilişkin bekçi alım sayısı ve ilan henüz açıklanmamıştır. 2019 yılı bekçi alımları ise, Polis Akademisi tarafından gerçekleştirilmiş, yazılı sınavı geçen bekçi adayları sözlü mülakata çağrılmışlardır. Sözlü mülakat sonuçları dört gözle adaylar tarafından beklenmektedir çok yakın bir süreçte açıklanacaktır çünkü neredeyse 3 aydır bekleniyor. Bekçi alımlarında yazılı sınavı geçenler sözlü mülakata çağrılmakta ve alım süreci bu şekilde işlemektedir , her başvuran bekçilik mülakatına çağırılmaktadır.  Kadın bekçi alımı geçen yıllarda olup kadın adaylar başarısız olduğu için kadın alımı henüz gündemde değil fakat her an her şey olabileceği için ihtimali az da olsa vardır.

Bekçi Olabilmek İçin Ön Koşullar

Bekçi olabilmek, bekçi alımı başvuru koşulları için gerekli şartlar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise mezunu olmak, en az 167 cm boy uzunluğuna sahip olmak, beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak, askerlik şartı 2019 yılında var iken 2020’yılında kaldırılacağı yönünde.. 18 ve 31 yaş aralığında ya da bu yaşlarda olmak, yüz kızartıcı ya da terör örgütleri ile ilgili suçlara karışmamış olmak, memuriyete aykırılık teşkil eden bir durumda bulunmamak ve silah taşımak için gerekli olan şartları taşımak olarak sıralanabilir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.