Pomem Göz Derecesi Kaç Renk Körlüğü Sıkıntısı Nasıl Olur ?

Pomem Göz Derecesi Kaç Renk Körlüğü Sıkıntısı Nasıl Olur ?

Polis alımlarında adayların hepsi Pomem, Paem ve pöh hepsinde geçerli olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde yer alan kanunlara göre sağlık raporu aldırılır. Bu alanlara öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli sayılmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi olarak görülmektedir. Bu sağlık raporu arasında en önemli bölüm paem,pöh yada pomem göz derecesi şartı olarak karşımıza gelmektedir. Gözde bulunan ince kusurlar bile hemen elenme nedeni olabilmektedir.

Bu sağlık raporunda başka elenme şekillerine giren kişiye ait kronik bir hastalığın bulunması, sürekli diyet veya ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulması gereken rahatsızlıklar, organ veya sistemlerde meydana gelecek bozukluklarla oluşacak hastalıklar, organ eksiklikleri başka elenme nedenleri arasında görülmektedir.

Güncel olan sağlık yönetmeliğinde göz dereceleri şartı kaçtır ?

Birinci olarak söylenen pomem göz derecesi şartını sağlamak için girilen sağlık komisyonlarında kesinlikle gözlerde lens kullanılmamasıdır. Bu sağlık raporunda geçilmeme durumunda kesinlik bakılan rahatsızlık renk körlüğü olarak bilinmektedir. Adaylarda olan renk körlüğü kesin elenme sebebidir. Göz dereceleri adaylarda miyop olarak en fazla sağ 2 derece sol 2 derece olmak zorunda bilgileri verilmektedir. Hipermetroplarda ise her bir göz derecesi için en fazla 1’i iki göz toplam en fazla derece toplamı 2’yi geçemez olarak güncellenmiştir. Maddeler halinde daha az elenme nedenleri sayılacak olursa:

– Şaşlık

– Göz kapağında ki düşüklük

– Göz titremesi

– Göz içi iltihabı

var olan bu diğer seçenekler daha az elenme nedenleri arasında belirtilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.