Hava Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Hava Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Toplumların güvenliği bakımından polislerin önemi oldukça büyük olmaktadır. Bununla alakalı bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri hava polisi nasıl olunur sorusunun cevabıdır. Emniyet müdürlüğü bünyesinde Hava Polisi adı altında yeni bir birim kurulmaktadır. Hava polisi olacak kişilerde aranacak en önemli özellikler ise şunlardır;

– Polis memuru olmak,

– Emniyet teşkilatında fiili olarak en az beş yıl süreyle çalışmış olmak,

– Havacılık personeli sağlık raporuna sahip olmak,

– İkinci bölge hizmetini bir kez tamamlamış olmak,

– En az ön lisans mezunu olmak,

– Biriminin en üst dereceli amiri tarafınca muvafak verilmiş olması,

– Son iki performans değerlendirmesinde puanın iyi olması.

Hava Polisinin Görevleri

Hava polisleri ile alakalı olarak hava polisi nasıl olunur sorusu kadar görevleri de merak konusudur. Hava polisleri başta uçak kaçırma olaylarına karşı daima müdahaleye hazır olacak. Görevi kapsamında çeşitli hava suçlarına anında müdahale yetkisine sahip olacak. Hava polisleri uçak içerisinde silahlı olarak bir yolcu gibi seyahat gerçekleştirecektir.

Uçaklarda görev yapacak hava polisleri yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlayacaktır. Bunun beraberinde olası uçak kaçırma tehditlerine karşı önleyici bir rol üstlenecektir. Uçak içerisinde her türlü güvenlik önleminin alınmasında önemli rol üstleneceklerdir.

Hava polisleri, havacılık güvenliği konusunda yolcu profili ve davranış analizi konusunda eğitim alacaklardır. Hava polisi; kokpit, yolcu ve mürettebat can güvenliğini sağlamakla yükümlü olacaktır. Yasa dışı olabilecek her türlü müdahale eylemlerini önlemek için uygun koruyucu tedbirleri almakla yükümlüdür.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.