Pöh Nedir Başvuru Şartları Nelerdir Nereye Başvurulur?

Pöh Nedir Başvuru Şartları Nelerdir Nereye Başvurulur?

Çoğu kişinin mensubu olmak istediği polislik mesleği, özel ve son derece saygın bir meslektir. Hatta birçok gencin tek amacı polis olmaktır. İçerisinde bir takım birimler barındıran bu meslek; Asayiş, kriminal, trafik, haberleşme gibi birimlerden oluşuyor. Bu birimler arasında olan ve her gencin ilgisini çeken Polis Özel Hareket birimi yani pöh nedir işte detaylar;

PÖH Nedir? Nasıl Olunur?

1983 yılında kurulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en nitelikli ve etkili silahlı gücü olan PÖH, birçok amaca hizmet etmek için çalışıyor. Kaçırılma, terör eylemleri, banka soygunları, rehine kurtarma gibi durumlar karşısında olaylara müdahale eden silahlı bir güçtür.

Özel Harekat için olayların yeri ve zamanı önemli değildir. Her türlü hava ve saha şartlarına uygun etkili ve zorlu eğitimlerden geçen PÖH, gençler tarafından her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. PÖH olabilmek için farklı yollar mevcut. Birincisi, polis memurları arasından gönüllük esasına göre seçilmek. İkincisi PMYO’da eğitim görürken seçilmek.

Şartlar Nelerdir?

Öncelikle pöh nedir konusunu anladıktan sonra aranan şartlara bakmak gerekiyor. TC vatandaşı olma, en az lise mezunu olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, belirlenmiş sağlık şartlarını taşımak gibi bazı temel şartlar bulunuyor. Bunların dışında sabıka kaydının temiz olması, siyasi partiye üye olunmaması gibi kriterlere de uymak gerekiyor. Şayet polis memuru olunmuş ise, PÖH alımlarını yapılacağı sırada gönüllü olmak da yine bu birimde çalışmak için yeterli oluyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Sümeyye dedi ki:

    Merhabalar Mahsun hocam ben 1 yıl sonra Polis meslek yüksekokulu’na başvurucam inşallah sonrada pöh olmak istiyorum acaba PMYO da eğitim alırken pöh mu olmak istiyorsunuz yoksa polislik mi diye soruyorlar mı aklımda takıldı cevap verirseniz çok memnun kalırım şimdiden teşekkürler hocam