Polislerin Şark Görevi Nasıl Olur Kaç Yıl Sonra Olur Nereye Gidilir ?

Polislerin Şark Görevi Nasıl Olur Kaç Yıl Sonra Olur Nereye Gidilir ?

Polislerde şark görevi, polislerin atanmasından 2 yıl sonra zorunlu olarak yapılması gereken bir görev olup, genellikle doğu illerine atanarak yapılır.

Kişi 2 yılın sonunda ya tercihini yapar ya da ipka vererek görevini erteler. İpka; o yıl içinde mazeret sunarak şark görevini ertelemektir. İpkası kabul edilen kişiye kabul edildi şeklinde bir mesaj gelir. Bu kişi 1 yıl şart görevinden muaf olur. Normal atama tercihinde bulunan kişi içinse tercih sonuçları gösterilir.

Şark Görevi Kapsamında Olan İller

Polislerin şark görevi kapsamında bulunan iller; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve ilçeleridir.

İllerin Tehlike Düzeylerine Göre Kriterler

İllerin tehlike düzeylerine göre verilen şark süreleri ve ücretleri değişmektedir. Örneğin Hakkari Merkez 3 yıllıkken Elazığ Merkez 6 yıla kadar çıkabilmektedir. Ücretler ise 200 TL’den 1000’TL ye kadar değişiklik gösterebilir. Bu kriterler ilden ile değiştiği gibi ilçeden ilçeye göre de değişebilir.

Şark görevini yapan bir kişi bu sefer Batı illeri için tercih verir. Polislerin şark görevi daha tehlikeli bir yerde yapılmışsa Batı’daki tercihine genellikle ilk sırada yerleşir. Şarkını daha az tehlikeli yerlerde yapan Polisler ise genellikle 2. ya da 3. tercihine yerleşir. Fakat Batı’dan sonra tekrar şark görevine gitmek baştaki gibi 2 yılla sınırlı değildir, daha uzun sürmektedir. Bu süre Batı’daki yerin görev süresine göre değişebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.