Parkurda Sakatlık Riskinin Azaltılması İçin Yapılması Gerekenler

Parkurda Sakatlık Riskinin Azaltılması İçin Yapılması Gerekenler

Spor mülakatlarında sporcuların ve öğrencilerin yarışması için hazırlanan parkurda sakatlık riski her zaman bulunmaktadır. Kritik ve önemli sportif yeteneklerin tespit edilmesi için zor düzeneklerden oluşabilen parkurlar, tecrübe ve bilgisiz kişilerin geçmekte zorlanacağı parkurlardır.

Sadece sportif hareketlerin yapılmadığı aynı zamanda farklı sportif alet ve gereçlerin de kullanılmasının gerektiği parkurda sakatlık riski ile karşılaşmamak için hem parkuru tanımak hem de parkurda kullanılan diğer sportif araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Sportif mülakatlara katılan kişilerin parkuru tanımaması demek ne kadar çok çalışılmış olursa olsun bütün çabanın boşa gitmesi anlamına gelecektir. Parkuru tanımakla birlikte yapılacak olan kondisyon ve sportif çalışmalar parkurda kaza riskini en aza indirebilecektir. Hızlı ve heyecanla yapılacak yanlış hamleler nedeniyle sınav sırasında parkurun zor bölümlerine takılmak, bu bölümlerde sakatlık geçirmek yüksek olasılıklıdır.

Riski Eğitim İle Azaltabilirsiniz

Bu risk ve olasılıkları ortadan kaldırmanın en doğru yöntemi ve yolu ise parkuru bilen ve parkurun kritik ve önemli evreleri ve bölümleri hakkında bilgi sahibi olan bir eğiticiden eğitim almaktır.

Halen daha Türkiye’de parkurlar düzenleyerek sportif elemeler yapan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Gerek askeri ve polisiye sınavları olsun gerekirse üniversitelerin beden eğitimi ve öğretmenliği sınavları olsun bu parkurlarla yapılmaktadır.

Her kurumun yarışan öğrencilere hazırladığı parkur farklıdır. Bu nedenle kurumların sınavlarına yönelik olarak parkur eğitimleri ve taktikleri veren hazırlık kurslarından sportif taktik ve teknik bilgi almak önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.