Pomem Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı?

Pomem Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı?

Öncelikle resmi site üzerinden açıklanan tarihler arasında başvuru merkezlerine taban puandan pomem için başvuru yapılmaktadır. Bu tamamen bir ön başvuru olmaktadır. Ön başvuru sonrasında birçok aşama adayları beklemektedir. İşleyen süreç içinde sıralamaya göre işlemler takip edilmelidir.

Pomem Aşamaları

Mülakata giden yolda bazı elemeler uygulanmaktadır. Ön başvuru yapan herkes mülakata kadar aşamaları tamamlamayı başaramayabilir. Son aşama olan mülakata kadar farklı eleme ve taramalarda başarılı olunması gerekir. Pomem alımı için ön başvuruyu tamamlayan adaylar ön sağlık taramasına yönlendirilir. Bu aşamada ilk olarak boy ve beden kitle endeksi şartına bakılmaktadır. Ön sağlık taraması dış görünüşte ilk bakışta göze çarpan rahatsızlıklar ile ilgilidir. Renk körlüğü, yüzde eşgalin tanınmasını sağlayacak iz gibi bulgular olanlar elenmektedir. Burada yazlık kıyafette açık kalan yerlerde dövme olması da bir engel olarak görülmektedir.

Ön sağlık taramasını geçenleri başka bir aşama beklemektedir. Fiziki yeterlilik parkuru sınavına ön sağlık taramasını geçenler katılabilmektedir. Parkurlar beden dayanıklılığı ve güç üzerine kurulmuştur. Bu aşamada 60 puanın altında kalanlar elenirler. Ancak bu aşamayı başarı ile geçenler pomem alımı için mülakata girebilirler.

Anlaşıldığı gibi her başvuru yapan mülakata giremez. Ancak tüm elemeleri başarıyla geçebilen adaylar mülakata alınmaktadır. Komisyon mülakatta değerlendirmelerini farklı kriterler üzerinden yapmaktadır. Yapılan mülakatın değerlendirmesi 100 puan üzerinden düzenlenmiştir. Mülakatta başarılı sayılabilmek için en az 70 puan almış olmak gereklidir. Bu şekilde pomem aşamaları tamamlanmış olmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.