Pöh Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

Pöh Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

Fiziki yeterlilik parkurunun tamamlanması ve başarı ile geçilmesinin ardından adayların girmesi gereken polis özel harekat mülakatı alımlar için oldukça önemli bir aşamadır. Bu noktada kişinin “Polis meslek eğitim merkezi öğrenci adayı olur.” onayı alması için mülakatı başarı ile tamamlaması gerekmektedir. Bu nedenle mülakata girilmeden önce hem mülakatın genel hatları ve kompozisyonu ile ilgili bilgi sahibi olmak hem de soruların içeriğine dair bir ön hazırlık yapmak oldukça anlamlı ve işlevsel olacaktır.

Polis Özel Harekat Mülakatı Nedir?

Yapılan ön sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik parkurunun geçilmesinin hemen ardından adayların mülakata girmesi gerekmektedir. Sözlü mülakat içerisinde adaya sorulan sorular belirlenen ölçütler dahilinde psikolog ya da psikolojik danışman olan bir üye tarafından dikkatlice değerlendirilmekte ve böylelikle adayın PÖH mülakatı kapsamında başarılı olup olmadığına karar verilmektedir.

Polis Özel Harekat Mülakatı İçeriği Nasıldır?

Öncelikle mülakat içerisinde adayın polislik mesleğine dair beslediği ilgi, tutum ve istek ölçülmektedir. Bu doğrultuda yöneltilen sorulardan beden dili ve kelime seçimi açısından çıkarımlar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra genel itibari ile PÖH mülakatı kapsamında adayın vatan sevgisi, Atatürk ilke ve inkılaplarına dair bilgi ve duyarlılığı, genel kültür bilgisi ve evrensel, güncel kurum, kuruluş ve sorunlarla ilgili sorular sorulmaktadır. Genel kültür ve güncel durumların yanı sıra adaydan coğrafik özellikler ve genel tarih ile inkılap tarihi kapsamındaki temel bilgileri de bilmesi beklenmektedir.

Polis Özel Harekat Mülakatında Sorulan Sorulara Örnekler

Özellikle ülkemizin geçirdiği önemli süreçlerle ilgili sorular bu periyotta oldukça önemli olmaktadır. Örneğin; kuvayi milliye süreci, Türkiye’nin Avrupa Birliği kapsamında geçirdiği süreç, savaşlar sonucunda yapılan antlaşmalar ile bu antlaşmaların doğurduğu sonuçlar sorulmaktadır. Coğrafi kapsamda da ülkemizin sahip olduğu önemli merkezler ve coğrafik yapılarla ilgili sorulan sorular da dikkat çekmektedir.

Örneğin; Ege Denizi’ne kıyısı olan 3 il, Selimiye Camii’nin bulunduğu il ya da erozyon heyelan gibi doğal afetlere yönelik bilgi istenmesinde bulunulabilmektedir. Tarihi ve coğrafik özelliklerin yanı sıra adayın kalıplaşmış atasözleri ve deyimler ile ilgili bilgi birikimine sahip olması da beklenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.