Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir Ve Mesleki Bilgileri Nasıldır Nerede Çalışabilirler

Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir Ve Mesleki Bilgileri Nasıldır Nerede Çalışabilirler

Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir Ve Mesleki Bilgileri Nasıldır Nerede Çalışabilirler

Bu bölüm, okullarda beden eğitimi ve spor derslerinin yapılabilmesi, her yaşta farklı özelliklere sahip kişilerin bu yetenek ve becerilerini spor dallarında branşlaşarak ve uzmanlaşarak geliştirebilmesi açısından önem arz etmektedir. Beden eğitimi ile ilgili olarak son model teknolojik spor aletlerin kullanımının yaygınlaşmasını ve bu aletleri kullanabilecek bireylerin yetişmesini sağlayacak ve öğretecek beden eğitimi öğretmenlerine ihtiyaç vardır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olabilmenin Koşulları

En çok tercih edilen bölümlerden biri olan beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ders içeriklerinin önemli bir bölümünü; spor dalları, fiziksel uygunluk, ilk yardım ve sağlık bilgisi programları oluşturur. Öğretmen olabilmenin temel şartlardan biri lise mezunu olmak, TYT ( Temel Yeterlilik Testi) sınavına girilmesi ve baraj puanın alınarak barajın geçilmesi gerekmektedir. Üniversiteden üniversiteye baraj puanı değişebilmektedir. Üniversitelerin yetenek sınavlarına girilmesi ve beden eğitimi ile ilgili bölümü kazanılması da lazım.

Öğretmenlik bölümü değil antrenörlük gibi diğer spor bölümlerinden biri tercih edilirse, formasyon almanız gerekmektedir. Üniversiteyi bitirdikten sonra kpss sınavına girilerek, ortalama 75 üstü puan alınması gerekmektedir. Bu puanlar seneden seneye değişebilmektedir. Kişi, kpss sınavından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaç beğen eğitimi öğretmeni alınacağı ile ilgili kontenjan bilgileri takip edilmeli ve sözlü mülakata hak kazanılmışsa, kişi atanması sonrası kariyerine başlayabilmektedir.

Günümüzde iş olanakları ile gözde olan beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü bitirildikten sonra beden eğitimi öğretmeni olarak spor salonlarında veya şahsi özel salonlarını açarak kariyerlerine devam edebilirler. Temel eğitim faaliyetleri dışında, aerobik salonları, fitness merkezlerinde de çeşitli branşlarda çalışabilirler. Sporda ilk yardım konusunda faaliyetlerde bulunabilirler. Masörlük, antrenörlük çalışabilecekleri başka mesleki alanl

Akademik Kariyere Doğru

İsteyen mezunlar, lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir. Araştırma görevlisi olabilir, akademik kariyere yönelebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan sınavı kazanırlarsa eğitim yöneticisi olabilirler.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.