Besyo’da Tyt, Obp ve Sınav Puanının Etkisi Nasıl Oluyor?

Besyo’da Tyt, Obp ve Sınav Puanının Etkisi Nasıl Oluyor?

Besyo, beden eğitimi öğretmenliği , antrenörlük , rekreasyon , spor yöneticiliği isteyenlerin kazanması gereken bir bölümdür. Bunun için ise üniversite giriş sınavına girmek ve yeterli puanı almak gerekmektedir. Üniversite sınavları tyt ve ayt olarak iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Fakat besyo isteyen kişiler için sadece tyt yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra tyt sınav için yeterli olmakla beraber aynı zamanda tyt sınavında başarılı olan kişiler bir de fiziki sınava girmek zorundadır.

Tyty Sınavı Nasıl Bir Sınavdır?

Tyt sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen bilimleri ve 20 Sosyal bilimler olmak üzere toplamda 110 soru sorulmaktadır. Bu sınavda ortalama her soru 3.33 puana denk gelmektedir. Buna bakılarak besyo tyt sınavında güzel netler ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bakıldığında tyt basit anlamda 9. ve 10. sınıflarda okutulan Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler derslerinden oluşmaktadır. Bu dersler ağırlıklı olarak çalışıldığı takdirde başarı öğrenciler için kaçınılmaz olmaktadır.

TYT’ de Baraj Puan Kaç Olmalıdır?

Tyty sınavında en az 150 Tyt puan almak gerekmektedir. Besyo tyt olmadan okula kabul edilmemektedir. Bu aşamadan sonra ise kişiler fiziki sınava da tabii tutulmaktadır. Bu nedenle tek başına tyt yeterli olmayacaktır. Puan hesaplamaları net başına 3.33 olarak hesaplanmaktadır. Buna ek olarak okul sıralamasına göre de öğrencilere ek puan verilmektedir. Bu sayede öğrencilerin puanı okuldaki başarı durumlarına göre artış göstermektedir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.