Paem Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

Paem Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

Polislik mesleğine girip, amir olarak devam etmek isteyen lisans mezunu kişiler, Kpssden 70 puan alarak başvuru yaparlar. Fiziki yeterlilik sınavından da başarılı olan adaylar. Paem mülakatına çağrılmaya hak kazanmış olurlar. Paem mülakatı tüm bu aşamalardan başarılı olan bireylerin kurul karşısına çıkarak onların sorularına yanıt vermek anlamına gelir. Kurulda emniyet müdürleri ve bir psikolog bulunur.

Kurulda bulunan herkes, sınav olan kişiye soru sorma hakkına sahiptir. Genelde meslek üzerinden olan soruların yanı sıra kişiyi şaşırtmak ve psikolojik durumunu da ölçmek adına çok alakasız sorularda sorabilirler. Kişinin verdiği cevaplara, duruşuna ve soruları cevaplarken olan tutumuna davranışına göre de kurulda bulunan psikolog değerlendirme yapar.

Mülakatta yapılması gerekenler;

Mülakata giren kişi öncelikle kılığına kıyafetine özen göstermelidir. Mülakatta üzerinde gösterişsiz ama şık bir takım elbise, altında da boyalı bir ayakkabı olmalıdır. Kurulun karşısına geldiğinde ses tonu hep aynı düzeyde olup, çekingenlik göstermemelidir. Kurulun sorduğu tüm sorulara cevabını bildiği takdirde uzatmadan yalın bir şekilde cevap verip, bilmediği sorulara ise ” Bilmiyorum efendim.” cevabını kullanmalıdır.

Paem mülakatı süreç itibari ile stresli olsa da kendinden emin olan kişilerin rahatlıkla üstesinden gelip, mesleğe adım atmak için ele geçirdikleri büyük bir fırsattır. Mülakat esnasında ağırlıklı olarak meslekten olmak üzere her konuda soru geleceğini bilerek sınava girmeli bu sebeple de güncel olaylarla hep yakından ilgilenmelidir. Tüm bunları dikkate alıp, mülakatta da sakinliğini koruyan bireylerin sınavda başarısız olma ihtimali çok düşüktür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.