Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Nasıl Öğrenci Alır? Başvuru Koşulları Nelerdir?

Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Nasıl Öğrenci Alır? Başvuru Koşulları Nelerdir?

Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Nasıl Öğrenci Alır? Başvuru Koşulları Nelerdir?

Beden eğitimi öğretmeni olmak için Besyo bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu okulu başarıyla tamamlayanlar, beden eğitimi öğretmeni olmaya hak kazanabilirler. Ancak okula kabul edilmenin bazı koşulları bulunmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Akademisi olarak bilinen Besyo bölümü, öğrencilerini 2 şekilde kabul etmektedir. Bunlardan ilki Besyo özel yetenek sınavıdır. Diğeri ise ÖSYM aracılığıyla öğrenci kabulüdür.

 Besyo Özel Yetenek Sınavı

Beden Eğitimi ve Spor akademileri çeşitli üniversitelerin bünyesinde mevcuttur. Ve her beden eğitimi öğretmenliği bölümü koşullarını kendisi belirlemektedir. Bu konuda genel şart, öğrencinin bedensel bakımdan bir engelinin bulunmamasıdır. Aksi halde öğrenci bölümü tamamlayacak fiziksel güç için yeterli sayılmayacaktır.

Besyo özel yetenek sınavlarında

– Bedensel dayanıklılığı ölçen testler

– Motor becerileri ortaya koyan testler

– Koordinasyon parkurları

– Öğrencinin spor geçmişinin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu konuda başarılı olan öğrenciler okula kabul edilmektedir.

Bu sınavlara katılacak öğrencilerin başarılı bir spor geçmişi varsa, bu bir avantajdır.

 ÖSYM Aracılığıyla Öğrenci Kabulü

Özel yetenek sınavı dışında beden eğitimi öğretmenliği bölümü ÖSYM sınavlarıyla öğrenci kabul eder. Öğrencilerin sınavdan belli puanları almaları istenmektedir. Söz konusu puan üniversitelerin kendisi tarafından belirlenir.

Her üniversitenin farklı bir puan uygulaması vardır. Ancak sınavdan en az 150 puan alınması şarttır. Öğrencilerin TYT sınavından alacakları en az 150 puan, onların Besyo okumalarını sağlamaktadır. Öğrencinin okula kabulü için illa spor lisansına sahip olması gerekmez.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.