Motosikletli Polis Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Motosikletli Polis Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Motosikletli polislere yunus polisi adı verilir. Yunus polisleri polislik mesleğinden daha sonra ortaya çıkmıştır. Yunus polislerinin öncelikli görevi, trafikteki yoğunluktan dolayı yaşanan karmaşayı düzenlemek, suç işleyenlerin sayısını azaltmak, temel olarak şehirlerde ki düzeni sağlamak amaçlıdır.

Yunus polislerinin diğer görevleri önleyici olmaktır. Bununla birlikte halkla olan ilişkilerin arttırılmasında rol oynarlar.

Motosikletli Polis Nasıl Olunur?

Yunus polisi yani motosikletli polis nasıl olunur? Bunun için fiziksel şartları sağlamak gerekir.

Erkekler de 1,75 cm ve bayanlar da 1,70 cm minimum boy şartı aranır.

28 yaşından büyük olmamak gerekir.

Sağlık açısından tam yeterli olmak gerekir.

Motosiklet polisi olmak için alınması gereken eğitimler vardır. Bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamak gerekir. Eğitim de motosikletle ilgili tüm bilgiler de yer alır. Eğitim sonrasında sıvan ve mülakat yapılır. Bunların sonucunda başarılı olanlar motosikletli polis olmaya hak kazanırlar. İşe motosikletli polis nasıl olunur? sorusuna yanıt. Diğer polisler gibi göreve başlamak için atama yapılması gerekir. Sınav da başarılı olamayan adaylar ise polis teşkilatında başka pozisyonlar da görev yapabilirler.

Yunus polisleri adı verilen motosikletli polislerin üniformaları diğer polislerden farklı olarak siyah-kırmızıdır. Motosiklet ile görev yaparlar, ancak kış aylarında hava şartlarından dolayı arabayla görevlerine devam ederler. Yunus polisleri halkın gözünde polislerin imajına pozitif bir değer katan bir birimdir. Ülkemizde yaklaşık kırk adet ilde yunus polisleri görev yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.