Sivil Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Sivil Polisi Nasıl Olunur Görevleri Nedir ?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olarak çalışmak birçok kişinin istediği bir durum. Özellikle polislik mesleğini sivil polis olarak yürütmek, meslekte olanların bile isteği olabiliyor. Sivil polis olmak kendi içinde bazı şartlara uymayı gerektiriyor. Meslek seçiminde tercih yapmak durumunda olanlar ya da meslek değiştirmek isteyenler sivil polis nasıl olunur konusunu merak edebilirler. Konuya ilişkin işte detaylar;

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil polis olabilmek için öncelikle polis memuru olmak gerekiyor. Polis olmaya hak kazananlar, mesleğe yönelik eğitim gördükleri okulun mülakat sınavlarında belirli bir başarı puanı almalıdırlar. Mevcut polislik görevini yapanların da sivil polis olabilmeleri mümkündür. Bunun için amirlerinin sağlayacağı bir takım referanslarla ya da kurum içi yapılan çeşitli sınavlarla sivil polis olabilirler. Emniyet bünyesinde farklı birimlerde görev alabilen sivil polisler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün özel personelleri olarak düşünülebilir. Yaptıkları iş ve tutumları gereği üniformalı polislerden ayrılırlar.

Görevleri Nelerdir?

Emniyet teşkilatı içerisinde sivil polis nasıl olunur hususundan sonra bu polislerin görevlerinin ne olduğu da merak ediliyor. Öncelikle sivil polislerin narkotik, istihbarat, terörle mücadele ve bilgi işlem gibi birimlerde görev yapabildiklerini belirtmek gerekiyor. Bir sivil polis, özel araç kullanabilir ya da görev icabı sakallarını uzatabilir. Halkın yoğun yaşadığı yerlerde boyacı, simitçi gibi işlerle kamufle olabilirler. Özellikle özel görevlere çıkan sivil polisler için zaman kavramı yoktur. Günün her saati göreve çıkması gerekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.