Bekçi Mezunu İşe Ne Zaman Başlar ?

Bekçi Mezunu İşe Ne Zaman Başlar ?

Ataması yapılanların, 15 iş günü içinde görevlerine başlamaları gerekmektedir. Herhangi bir gerekçe sunmadan hizmetin başında göreve başlamayan bekçi mezunu kişilerin atamaları iptal olmaktadır. Bu süreç içerisinde bekçi ihtiyacı bulunan illere yedek listede yer alan kişiler atanır. Emniyet genel müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıya göre il dışı nakil hakları bulunmuyor ancak eş durumundan ötürü zorunlu halde tayin talep edebilirler.

Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilerin çalışma saatleri genel olarak gün batımıyla başlar. Gün ağarana kadar mesaileri devam eden bekçilerin mesai süresi illere göre de değişebilmektedir. Bekçiler devlet memurların aksine 2 gün yerine 1 gün izin yaparlar. Bekçiler, bekçi mezunu olarak göreve başlamaları ile devlet memuru statüsünde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre görevlerini yerine getirirler.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte eğitim durumuna göre 2019 yılı bekçi maaşları; lise mezunu 3.970 TL, ön lisans veya lisans mezunu bekçiler 4000 TL kazançları mevcuttur. Bekçilere verilen maaş Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenerek ödenmektedir. Doğu illerinde görev yapanların ücretlerine ek olarak 850 TL operasyon tazminatı ödenmektedir.

Ayrıca her çocuk için çocuk yardımı almaktadırlar. 58-TL ödeme, 72 aydan küçük çocuklar için, 29-TL ödeme 72 aydan büyük çocuklar için devlet tarafından verilmektedir. Bekçiler, maaşlarının yanı sıra aile yardımı ücreti almaktadır. Eşi çalışmayanlar, 248-TL ek ödeme almaktadır. Eşi çalışan bekçiler ise ek maaş alamamaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.