Pöh Yaş Şartı Kaç, Sınav Komisyonları Hangi İldir?

Pöh Yaş Şartı Kaç, Sınav Komisyonları Hangi İldir?

Kısaltılmış adı ile daha sık söz edilen PÖH, Polis özel harekât anlamına gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bu birim, terör eylemlerine karşı müdahale veya rehine kurtarma gibi çeşitli birçok olağandışı hallerde devreye giren polis ekiplerinden oluşmaktadır.

Ayrıca Polis Özel Harekât, stratejik taktikler ve güçlü silahlar kullanan bir özel harekât birimidir. Herhangi bir kriz de gerekli yetkileri olması dahlinde müdahale ederek, aldıkları eğitim sayesinde olayın en hızlı analizini yapıp ve hızlı adapte olarak anında reaksiyon gösterirler.

Birçok Türk vatandaşının içinde üniforma giyme arzusu ve her Türk vatandaşının içinde vatana hizmet etme sevdası vardır. Bu nedenle çok fazla genç tarafından Polis Özel Harekât öğrenci adaylığına başvuru yapılmakta, taleplerin olumlu değerlendirilme sonucunda sınav ve mülakatlara büyük oranda katılım gerçekleştirilmektedir.

31 Ağustos 2019 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından PÖH alım ilanı yapılmıştır. Alım şartları arasında yer alanlardan en önemlisi de Pöh yaş şartı gerekçesidir. Bu gerekçeye göre katılmak isteyen adayların 18 yaşını doldurduktan sonra yaptırdığı yaş düzeltmeleri varsa düzeltmeden önceki asıl yaşı dikkate alınmak kaidesiyle, 1 Ocak 1992 ve 17 Eylül 2001 tarihleri arasında doğmuş olması gerekmektedir.

Detaylı bilgi vermek gerekirse, 2019 öğrenci alımında geçerli olan Pöh yaş şartı 18 yaşını tamamlamış ve sınavın olacağı yılın 1 Ocak tarihi itibari ile 28 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Tüm şartların onaylanması durumunda aday Polis Özel Harekat timine kabul edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.