Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?

Çevik Kuvvet Nasıl Olunur?
Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlaması, her türlü basın açıklaması, miting, açık-kapalı yer toplantıları, duruşma, yıkım, sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan özel bir polis birimidir.

Çevik Kuvvet Polisi Görevleri Nelerdir?

Diğer polis kuvvetlerinin yetersizliği halinde, her türlü tören ve gösterilerde gerekli güvenlik önlemlerini almak ve düzeni sağlamak, Kanuna aykırı olayları gerekirse zor kullanarak etkisiz hale getirmek ile görevlidir.

Çevik Kuvvet Polisliği Nasıl Kazanılır?

Çevik kuvvet polislerinde aranan asgari nitelikler?

 • Adı üstünde çevik kuvvetlerde, aranan birincil nitelikler her daim fiziki temelli olmaktadır. Bu nedenle ilk koşul ”çevik” olmaktır. Öncelikle istenilen belge, sağlık belgesidir. Herhangi bir organ ve uzuvda akut seviyede ya da hareket engelleyici bir sorun, bir rahatsızlık bulunmamalıdır. Aynı zamanda kronik, sizi herhangi bir dönemde mesaiden men edecek, dayanıklılık ve fiziki sertlik alanında size engel olacak rahatsızlıklardan da muaf olmalısınız.
 • En çok sorulan ve merak edilen konulardan biri de kilo ve boy dengesidir. Bu, boy ve kilo dengesi erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde azami boy 1.68 – kimi durumlarda 1.70 olarak belirtilmiştir. Kadın polis adaylarında ise boy 1.65 olarak asgari düzlemde tutulmuştur. Kilo ise, boy ile orantılı olmaktadır. Erkeklerde, genelde boydan 8 – 10 kilo az olmalıdır. Kadınlarda ise bu denge, en az 5 kilo farkta tutulmuştur. Yani kadın çevik polisin boyu 1.70 ise kilosu azami 65 olmalıdır.
 • Aktif sahada çalışacak olanlarda yaş sınırlaması, 30 ile sınırlıdır. 30 yaşından büyükseniz çevik kuvvet polisi olmanız imkansız olmasa bile, epey zordur. Kadınlarda ise yaş sınırlaması yoktur. Ancak bu türden azami ve asgari yaş sınırlamaları, şehirden şehre ve tehlikeli bölgeden tehlikesiz bölgelere göre değişmektedir. Amirlerde ise yaş sınırı 40tan başlamaktadır.
 • Biber gazına karşı alerjisi olmamak: Malum Türkiye’de çevik kuvvet polisi demek, biber gazı kullanmak demektir. Ülkeden ülkeye çevik kuvvet polislerinin püskürtmek için kullandığı silahlar değişmektedir. Ülkemizde ise en çok kullanılan çevik kuvvet silahı, biber gazıdır. Bu nedenle bu yüksek kokuya ve etkilere sahip gaza herhangi bir alerji barındırmamak gerekmektedir.
 • Aranan bir diğer nitelik ise son 3 yılda Kıdeme Müessir Ceza almamaktır. Kıdeme Müessir Ceza, 4, 6, 10, 12 ya da 24 ay süreyle polisliğin durdurulması bir nevi görevden uzaklaştırılma cezasıdır. Bu cezaya sebep olan etmenler, emre itaatsizlik ya da kurallardan birine uymamaktır. Örneğin çelik yelekle nöbet tutulması gereken yerde çelik yelek olmadan nöbet tutarken bir amirinize yakalanırsanız bu ceza-i işleme tabi tutulabilirsiniz.
 • Bunun dışında aranan nitelikler belli başı ve herkesin bildiği temel disiplinlerdir. Bunların başın T.C vatandaşı olmak gelir. Herhangi bir okul süresince disiplin cezasına çarptırılmış olmamak da gerekir. Aynı zamanda herhangi bir suçtan sabıkası olmamak da aranan koşullardan bir diğeridir. Çevik kuvvet polisi olmak isteyenlerin kendileri ve aileleri hakkında derinlikli bir kovuşturma yapılacaktır. Bu kovuşturma da terör örgütlerine herhangi bir yardım ya da sempati besleme ya da Türkiye Cumhuriyetine ya da bayrağına saygısızlık gibi büyük suçların bulunmaması gerekmektedir.
 • Polisler için güvenlik soruşturmasının olumsuz olmaması. Bu konuda linkten bilgi edinebilirsiniz.

Çevik Kuvvet Nasıl OlunurÇevik Kuvvet olmak için en önemli şartlardan birisi Polis olmaktır. Çevik Kuvvet biriminde çalışan personel ve polis okullarından mezun olmuş yeni memurlardır. Yani polis okulundan mezun olduktan sonra atandığınız ilin Çevik Kuvvetinde çalışma olasılığınız %95 olmaktadır.

Kazanan Binlerden Biri de Sen Olmak İçin ;

81 İl’den Binleri Kazandıran Parkur Paketimiz ve TYT – Polis Sözlü Mülakat – KPSS – Bekçi Kitaplarımızı Numarayı Arayarak Temin Etmeyi Unutmayın 05467700021 .

Ek Sorularınızı www.instagram.com/parkur.egitmenim sorabilirsiniz.

YouTube Hesabımızdan Milyonların İzlediği Videoları İzleyerek te Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

https://youtube.com/channel/UC6wDTm7D0bYJZ4llThsdxIA

Çevik Kuvvet Nerelerde Görev Yapar?

Çevik Kuvvet, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı isyan kontrolünü sağlamak ile görevli birliklerdir. Kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlamak, katılımcıları koruması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmek ile görevlidir.

Çevik Kuvvet Olarak Kadın/Erkek Çalışabilir Mi?

Çevik kuvvet olarak hem kadın hem erkek çalışabilir bir sakınca yoktur.

Çevik Kuvvet Maaşları Ne Kadar?

Alınan en düşük Çevik Kuvvet maaşı 6.700 alınan en yüksek Çevik Kuvvet maaşı ise 13.200 TL olarak belirlenmiştir.

Çevik Kuvvet Olmanın Zorlukları Nelerdir?

 • En büyük dezavantaj, sahada, meydanlarda, saatlerce, bazen günlerce ayakta beklemek, protestolarda, direnişlerde çatışmalara girmektir. Çevik kuvvet polisi olmak demek, birçok açıdan saldırıya, darba uğrama riski taşımak demektir. Bu nedenle fiziki açıdan en çok zorlayıcı mesleklerin başında gelmektedir.
 • Her zaman fit ve çevik olmanız gerekmektedir. Bu nedenle beden sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenmenize, vücudunuza ve aynı zamanda psikolojinize çok fazla ilgi göstermelisiniz. Yapılan son araştırmalara göre, çevik kuvvet polislerinde özellikle görevlerden dönüş esnasında fazla miktarda sıkıntı ve depresyon belirtisi gözlemlenmiştir. Bu haberlerin artması ile birlikte, çevik kuvvetlere daha olumlu yönlendirmeler ve daha sağlıklı çalışma saatleri ayarlama konusunda çalışmalar başlatılmıştır.
 • Bir diğer dezavantaj ise, çok fazla fiziki ve psikolojik sıkıntıya gebe olmasına rağmen, maaşların tatmin edici olmamasıdır. Ancak maaşların kimi, nasıl, ne kadar tatmin edeceği tamamen öznel yorumlar içerir. Bu nedenle bu dezavantaj kişiden kişiye değişecektir.
 • Amirlerin dediklerine çoğu zaman saçma dahi olsa itaat etmek zorunda olmak

Bu makalemizde çevik kuvvet olmaktan bahsettik bizi dikkate aldığınız için teşekkürler.

YAZAR BİLGİSİ