Pomem Güvenlik Soruşturması Nasıl İşlenir Nelere Dikkat Edilir Neye Bakılır?

Pomem Güvenlik Soruşturması Nasıl İşlenir Nelere Dikkat Edilir Neye Bakılır?

Polis olmak isteyenler, bu hususta PMYO, PAEM ve POMEM gibi yollar üzerinden bu amaçlarına kavuşmak için çaba gösterirler. Şayet adaylar POMEM, PAEM ve PMYO’dan herhangi birini geçerek kazandıklarında, Pomem güvenlik soruşturması başlar. 2016 yılından beri memur alımlarında uygulanan bu soruşturmanın sonucuna göre işlem yapılıyor.

POMEM Güvenlik Soruşturması Nedir?

Kişinin kolluk kuvvetlerince aranıp aranmadığı, istihbarat ünitelerinde ilişiği ve adli sicil kaydı hakkında yapılan araştırmaların tamamı Pomem güvenlik soruşturması olarak tanımlanabilir. Başvurucunun herhangi bir bölücü ve yıkıcı faaliyetlere katılıp katılmadığı, ahlaki durum ve sır saklama kabiliyetlerine bile bu soruşturma ile bakılıyor.

Polislik öncesi sıkıca araştırma anlamı taşıyan bu durum, yalnızca POMEM başvurularında değil tüm memuriyetlerde uygulanıyor. POMEM güvenlik soruşturmasının tamamlanması ve istenen bilgilere ulaşılabilmesi için kişinin oturduğu çevrede de titiz incelemeler yapılabiliyor.

Neye Bakılır?

Uyruk, kimlik kayıtlarının doğruluğu, kimlik bilgileri, yabancı bir devlet vatandaşlığına geçilip geçilmediği gibi birçok noktaya dikkat ediliyor. Özellikle arama kaydının olup olmadığı ve sabıka durumunun ne olduğu oldukça önemli. Burada önemli olan kişinin görevine yansıtacağı tutum ve alışkanlıklar olduğundan, bu konu kapsamında her türlü veriye ulaşmak gerekiyor.

Buna göre, kişinin menfaatlerine düşkünlüğünden adaba aykırı davranıp davranmadığına kadar geniş bir pespektifte araştırmalar yapılıyor. Güvenlik soruşturması olumsuz gelen kişilere CİMER üzerinden bir mail gönderiliyor. Ayrıca kurum tarafından da ilgili tebliğ yapılarak kurumla ya da okulla ilişik kesiliyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.