Pomem Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

Pomem Mülakatında Sorular Nasıl Olur ?

POMEM, Emniyet Teşkilatının içerisinde çalışacak polis memurlarını yetiştirmek amacıyla meslek eğitimi veren eğitim öğretim kurumlarıdır. 4 yıllık fakülte mezunları arasında istenilen özelliklere sahip olanlara yapılan sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak üzere eğitim verilmektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezleri her geçen yıl binlerce polis adayını kurumuna ekliyor.

POMEM başvurusu 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavından oluşuyor. Ön sağlık kontrolü onaylanınca fiziki yeterlilik test ediliyor. Tüm bunlardan pozitif sonuç alınırsa pomem mülakatı soruları aday için gerçekleştiriliyor.

Polis adayları için hazırlanan bu mülakat her yıl güncellenmektedir. Fakat geçmiş yıllarda çıkan pomem mülakatı soruları birçok adayın başarılı olma oranını yükseltir. Sorulan soruların bire bir aynısı çıkmasa da benzerleri çoğunlukla görülmektedir. Bu sebeple çıkmış sorulara göz atıp çalışmak, söz konusu başarılı adayların yapmış olduğu bir durumdur.

Polis Akademisi tarafından, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen mülakat sorularından bir kaçı aşağıdaki listede yer almaktadır.

– Toplumun temel ihtiyaçları nelerdir?

– Şiddet nedir?

– Stresle başa çıkma yöntemleri nelerdir?

– Kayyum nedir?

– Kudüs fatihi kimdir?

– Onur ve gurur arasındaki başlıca farklar nedir?

– Hukuki olay nedir?

– Aktif dinleme nedir?

– Empati nedir?

– Kentsel dönüşüm nedir?

– Kuvvetler ayrılığı nedir?

– ASALA nedir?

– Masumiyet karinesi nedir?

– Fetret Devri nedir?

– Hiyerarşi nedir?

– İllegal nedir?

– Toplumsal sözleşme nedir?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.