Bekçi Hangi Kpss Puanından Alır?

Bekçi Hangi Kpss Puanından Alır?

Eski zamanlarda toplum huzurunu sağlayan ve halk güvenliğini sağlayan bekçiler, günümüzde yakın tarihte tekrar gündeme gelerek alımları açılmıştır.

Bekçilerin özellikle 1980 yılların da yaptıkları bu görevi daha sonra sonlandırılmıştır. Bu görev kolluk kuvvetlerini işi olarak polislere verilmiştir.

Üç​​​​​​ yıla kadar polislerin yaptığı bu görevi şimdilerde polis akademisi tarafından alınan bekçiler tekrardan alınmaya başlamıştır.

Şimdilerde bekçi olmak için bazı şartlar gerekmektedir. Bunların başında 1 yıldır ikamet edilen şehirlerden başvuru yapılmasıdır. Daha sonra da yapılan yazılı sınavlara katılmak ve geçmek gerekmektedir.

Bu aşamanın da bitmesinden sonra yapılacak olan sözlü mülakata girilmesi gerekmektedir. Sözlü mülakat başarılı geçen adaylar sağlık raporları işlerine başlayıp uygun olmaları halinde eğitime başlamaya hak kazanacaklardır.

​​​​​​Bekçi olmak için KPSS kaç olmalıdır?

Bekçi alımları olarak aranan şartlar arasında KPSS şartı aranmamaktadır. Polis akademisi sınavlarına girecek olan, bekçi KPSS şartı olmadan başvuru yapabilmektedirler.

Bekçilerin eğitimi nasıl olur?

Her bir aşamayı geçen bekçiler son aşama olan sağlık aşamaları tamamlandıktan sonra meslek öncesi eğitimleri olan yaklaşık 6 ay süren zorlu eğime başlarlar.

Bu eğitimde isteyenler bu aşamada da bırakabilmektedir. Eğitimlerde bekçi kpss olmadan girdiği bu zorlu yolda 6 ay sonunda geceleri çalışacak kendi memleketinde olacak, sokaklarda güveni ve huzuru sağlayacak kişiler mesleğe adımını atmış olacaklardır.

Meslek başlangıcı olarak hakları polislerden farklı olmayan bekçiler güvenliği sağlamak için yıllar sonra tekrar alımı başlayan kolluk güçleridir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.