Kadın Polisler Nerede Görev Yapar Nasıl Çalışır?

Kadın Polisler Nerede Görev Yapar Nasıl Çalışır?

Çocukluk yıllarımızda öğretmenlerin hangi mesleği seçmek istiyorsun sorusuna çoğumuz erkek kız fark etmeksizin polis olmak demiştir. Polislik gerçekten çok kutsal bir meslektir. Eğitim hayatında ilerleme kaydeden ve polis olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bayan arkadaşlar internette kadın polisler nerede nasıl çalışır gibi aramalar yapıyor. Her ne kadar polislik mesleği erkeklerin yapabileceği bir meslek gibi görünse de polislik alanında sadece kadın polislerin görevlendirilebileceği durumlar oluyor. Üst aramaları, sınav güvenlik görevlendirmeleri vs. Yani erkek kadın fark etmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup gerekli şartlara uygun olan herkes polislik mesleğini yapabilir.

Kadın Polisler Nerede Görev Yapar?

Kadın polisler, erkek polislere oranla daha çok iç mekanlarda görev yapmaktadırlar. İç mekana örnek verilecek olursak karakollar, kamu kurumları, havalimanları, üniversite lise açık öğretim gibi sınav aramalarında vs. Görevlendirme yapılabiliyor. Ayrıca suçlu olan kişi bir bayan ise sorgulama esnasında veya üst arama esnasında mutlaka orada bayan polis olması gerekiyor. Zaman zaman da olsa daha çok erkek polislerin görev aldığı trafik polisliği, devriye gibi görevlendirmelerde kadın polisler tarafından yapılabiliyor.

Kadın Polisler Nasıl Çalışır?

Polisler vardiyalı olarak ülke genelinde huzuru sağlamak için 7/24 görevindedirler. Bayan polisler genelde gündüz çalışır ve daha yorucu olmayan işlerle görevlendirilirler. Örnek olarak kayıt işlemleri, yazı yazma işlemleri, kat sorumlusu, iç güvenlik görevlisi gibi. Nadiren de olsa acil durumlarda, ihtiyaç olması halinde gecede çalışabiliyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Elanur Eripek dedi ki:

    Ben masa başında iş yapmak istemiyorum masa başında görev yapmak zorundami olucam?