Paem Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı?

Paem Alımına Başvuranlar Mülakata Çağırılır Mı?

Polis olmak isteyen her bireyin içinde bir vatan sevgisi yatmaktadır. Bu sevgi ile mesleğe adıma atmak isteyen bireylerin çeşitli yollardan başvuru hakları vardır. Bunlardan bir tanesi de PAEM yani polis amirleri eğitim merkezi açılımı ile PAEM alımı sırasında, lisans mezunu olan bireylerin KPSS den 70 almak şartıyla komiser yardımcılığına başvurmalarıdır. Başvuru süreci aşama aşama olur. Bunlardan ilki KPSS puanı ile başlar KPSS puanı elinde olan bireyler başvurularını yapar, bunun yanında yönetmelikte bulunan sağlık şartlarına da uymaları gerekmektedir. Daha sonra ilk aşamayı geçip yeterli puana sahip bireyler, Fiziki yeterlilik sınavına çağrılmaya hak kazanırlar.

Fiziki Yeterlilik Sınavı Nedir?

İlk aşamayı geçip, fiziki yeterlilik sınavına davet edilen adaylar, yönetmelikte bulunan spor parkuruna girerler. Bu parkuru başarı ile tamamlayan adaylar bu aşamadan da geçmiş olurlar. Spor parkurunu 40 saniye ve üstü yapan adaylar 100 puan alırken 48 saniye altında yapanlar elenmiş sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavından da başarılı sonuç elde eden adaylar, ancak o zaman PAEM mülakatına çağrılmaya hak kazanırlar. Paem alımı sürecini takip edip bunlardan başarılı olarak mülakata çağrılan adaylar,

Mülakat aşamasında ;

Mülakata çağrılabilmek için öncesinde; yeterli KPSS puanı almış olmak bunun yanında yönetmeliğe uygun olan sağlık raporunu almak, fiziki yeterlilik sınavını geçmek gerekir. Tüm bu aşamalardan başarılı olan adaylar PAEM mülakatına girmeye hak kazanırlar. Mülakata gelen adaylar, takım elbise ile gelip, kurul karşısına çıkarlar. Kurulda emniyet müdürleri ile beraber bir de psikolog bulunur. Kurulun sorduğu sorulara doğru yanıt verip, yeterli puanı alan adaylar ise mesleğe girişe hak kazanmış olurlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.