Pomem Hangi Kpss Puanından Alır?

Pomem Hangi Kpss Puanından Alır?

Lisans mezunları 60 Puan Ön lisans Mezunları ise 65 puan alarak POMEM e başvuru yaparak polis olma hakkı elde etmektedir. Fakat başvuru yapabilmek için bazı şartlar sunulmuştur. Bu şartların bazıları fiziksel olmakla birlikte mülakat, kpss puanı gibi şartlar da bulunmaktadır. KPSS de alınacak puan başvuru yapabilmek için en önemli şartlar arasındadır. Polis olmak isteyenler sınava gereken önemi vermelidir.

Kpss P3 Puanı

Başvuru yapabilmenin ilk şartlarından birisi KPSS den alınacak puandır. Birçok farklı sınav türü bulunan sınavda hangi türde sınav puanının geçerli olduğu merak konusudur. POMEM yapılacak sınavda P3 olarak adlandırılan puanlama sistemi üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Polis olmak isteyenler POMEM KPSS de geçerli olan B grubundan sınav puanı almalıdır. Genel kültür alanı ve genel yetenek alanında başarılı olması gereklidir.

P3 olarak bilinen puanlamada polis olabilmek için en az 65 puan almak gereklidir. 65 puanın altında kalanların başvuru yapması mümkün değildir. Burada en düşük puana şartlanmamak gereklidir. Yüksek puanlı POMEM KPSS  başvuruları mülakattaki değerlendirmelerde olumlu etkiler yaratmaktadır. Alınabilecek ek yüksek puana hedeflenmek her zaman daha iyi olacaktır. Polis olmak isteyenler için yapılacak başvuruda ilk şartlardan biri olan KPSS puanına önem vermek gerekir.

Polis olmak için KPSS puanı oldukça önemlidir. Fakat tek başına yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Başvuru için boy, yaş ve beden kitle endeksinin de uygun olması gereklidir. Sonrasında fiziksel dayanıklılığın ölçüleceği bir parkur sınavını geçmek gereklidir. Bu sınavı geçenler mülakata alınarak sonuçlar belli olmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.