Pomem Yaş Şartı Kaç, Sınav Komisyonları Hangi İldir?

Pomem Yaş Şartı Kaç, Sınav Komisyonları Hangi İldir?

POMEM, önlisans ve lisans sahibi kişilerin polis olabilmesi için açılan akademidir. Sadece eğitim şartını yerine getirmek yeterli olmamaktadır. Polis akademisine girebilmek için bazı fiziksel şartlar dikkate alınarak başvurular kabul edilmektedir. Bu şartlar arasında boy, yaş gibi koşullar bulunmaktadır.

Yaşın Hesaplanması

2015 yılına kadar 28 olarak belirlenmiş POMEM yaş şartı bu tarihten itibaren 30 yaşa çıkartılmıştır. Başvuru sırasında bu aralıkta olan adaylar kabul edilmektedir. 30 yaşından gün almamış olanların başvuruları kabul edilmektedir. Yine hesaplamalarda daha öncesinde 31 Aralık tarihi baz alınırken 2019 yılında 1 ocak olarak açıklanmıştır. Aranılan POMEM yaş şartı bu kriterlere göre hesaplama yapılarak bulunmalıdır. Yaş şartı başvurunun kabulü sırasında önemlidir.

Yaş şartı tek başına polis olabilmek için yeterli değildir. Fiziki yeterlilik alanında boy ve beden kitle endeksi oranına da bakılmaktadır. KPSS sınavında belli bir başarı puanı alanlar arasında mülakat yapılmaktadır. Aynı zamanda parkurlar halinde oluşturulmuş dayanıklılık sınavını da başarı ile geçmek gerekmektedir.

Önceki dönemlerde adayların sınav giriş kağıtları posta yolu ile adrese teslim şeklinde ulaştırılmaktaydı. 2019 yılında yapılan değişimlere sınav giriş belgeleri de eklenerek internet sayfası üzerinden açıklama yapılmaktadır.

Başvuru sonuçları ve adayların sınav giriş belgeleri internet üzerinden açıklanmaktadır. Duyuru yayınlandığı andan itibaren hak kazananların giriş belgeleri online olarak yer almaktadır. Ayrıca bu sayfa üzerinden adayların sınav giriş yerleri de açıklamalarda yer almaktadır. Sınav hakkındaki tüm bilgiler hak kazananlara internet üzerinden yayınlanmaktadır. Bu şekilde adaylar resmi olarak bilgilendirilmiş sayılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    Yani boy 1 67 olması çok iyi oldu isteyenler boy için katılamıyordu ama şimdi gerçekten iyi oldu