Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

Polislik oldukça zor olmasına karşın çok tercih edilen bir meslektir. İnsanlar, yorulup sıkılmadan polislik okullarında ülkenin geleceği için ter dökerler. Dolayısı ile devlet bu okullarda eğitim gören öğrencilere polis okulu maaşı bağlamıştır. Eğer sizler de polis okulu maaşı ne kadar diye soruyorsanız, cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Polis Okulu Maaşları

Polislik eğitimi gören öğrenciler eğitim gördükleri okuldan maaş alabilecekleri gibi aynı zamanda KYK’dan burs veya kredi de alabilmektedir. Ekonominin de içerisinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, öğrenciler ister istemez alacakları maaş miktarını merak etmektedir.

Polis okulları üçe ayrılmaktadır. Bunların listesi ise aşağıdaki gibidir. Polis okullarının neler olduğunu bilmeyenlerin öncelikle bu listeye göz atmalarında fayda vardır.

1- Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO),

2- Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM),

3- Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM).

PMYO Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır?

PMYO, ön lisans niteliğinde bir eğitim verir. Başvuruda bulunan öğrenciler KYK’dan burs veya kredi alabilme hakkına sahiptir. Bunun dışında öğrenciler eğitim gördükleri süre zarfında aylık 304 TL ödeme almaktadır. Alınan ücret miktarı, öğrencinin devresine göre farklılaşabilir.

POMEM Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır?

Polis Meslek Eğitim Merkezi 4 yıllık lisans eğitimine denk bir eğitim verir. POMEM bünyesinde öğrenim gören öğrencilere aylık 430 TL harçlık verilmektedir. 22. dönemde de Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencilerine 430 TL aylık ücret ödenecektir. Öğrenciler, ancak intibak sonrasında maaşlarını alma hakkına sahiptirler.

PAEM Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır?

PAEM bünyesinde öğrenim gören ve komiser yardımcısı adayı olan bireyler 430 TL aylık ücret almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.