Bomba İmha Polisi Nasıl Olunur?

Bomba İmha Polisi Nasıl Olunur?
Emniyet Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında, bomba ve şüpheli cisim ile kirli bombalara (KBRN-P) yaklaşma, zararsız hale getirme, imha etme, artıklar üzerinde delil araştırma ve tespitinde teknik olarak hizmet yürütmekle görevlidir.

Bomba İmha Polisinin Görevleri Nelerdir?

Bomba İmha ve İnceleme Birimlerinde görevli Bomba Uzmanları; Bomba Uzmanları (IED) Müdahale Yöntemleri Yönergesinde yer alan kategorilere göre şüpheli paket ve bombalara müdahale ederek etkisiz hale getirmekle görevli ve yetkilidir.

Bomba İmha ve İnceleme Birimleri; soruşturmacı birimler ve adli makamların yapacakları suç soruşturması sürecinde, delil teşkil edecek olan bombaya ve bomba koyan kişiye ait olduğu değerlendirilen tüm bulguların bilimsel olarak tespiti amacıyla Olay Yeri İnceleme Birimleri ile birlikte bulgu/delil çalışmalarını yürütmektedir.

Kriminal Daire Başkanlığı Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren BOMBA BİLGİ MERKEZİ Büro Amirliği, ülkemiz geneli POLİS sorumluluk bölgesinde meydana gelen bomba olay bilgilerinin kayıt altına alındığı Bomba Olayları Hafızasıdır.
Bomba uzmanları tarafından müdahale edilen bomba olayları sonrasında elde edilen bomba ve bombaya ait olan bulgular bilimsel yöntemlerle incelenip, tespit edilen hususlar yürütülecek olan soruşturmalara esas olmak üzere raporlamaktadır.
KBRN koruma kıyafetli Bomba Uzmanı ve KBRN Keşif Ekibi personeli tarafından kirli bomba, Kitle İmha Silahları veya KBRN içerikli maddelerin yanına yerleştirilen veya birlikte kullanılan el yapımı bombaya ait düzenek veya kurguların etkisiz hale getirmektedir.

Nasıl Bomba İmha Polisliği Kazanılır?

Bomba imha uzmanı olacak kişiden öncelikle polis olması istenir. Lise mezunu olan kişiler polis olmak için öncelikle üniversite giriş sınavlarına katılarak Polis Akademisi’ni kazanması gerekir. Üniversite mezunu olan kişiler ise Polis Meslek Yüksek Okulunu okuyarak KPSS sınavına katılması gerekir. Daha sonra bu kişilerin polis olarak göreve başlamalarının ardından kendilerine birim olarak bomba imha uzmanlığı alanını seçmesi gerekir.

Bomba imha uzmanı olmak için başvuruda bulunan kişiler emniyet teşkilatı bünyesinde görev alan bomba imha uzmanları ve psikologlar eşliğinde çeşitli test ve mülakatlara tabi tutulur. Burada yapılan testle mülakatları geçen adaylar ise Ankara’da 10 hafta sürecek bir eğitime katılması gerekir. Eğitimleri tamamlayan adaylar ise sertifikalarını almaya hak kazanır. Bu şekilde bomba imha ve inceleme uzmanı olarak görevlerimi başlayabilirler.

Bomba İmha Polisinin Görevleri Nelerdir?

Bomba imha uzmanı olmak isteyen kişilerden belirli şartlar istenmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

YAZAR BİLGİSİ