Dövme Polis – Asker – Bekçi Olmama Engel Midir?

Dövme Polis – Asker – Bekçi Olmama Engel Midir?

Dövmeye Sahip Olmak Polis – Asker – Bekçi  Olmaya Engelimdir?

Dövme yaptırmak Polis – Asker – Bekçi olmama engel olur mu?

Dövmenin polis-asker-bekçi olma önünde bir engel olup olmaması en çok merak edilen sorulardan biri. İşsizlik karşısında düzenli bir meslek olarak görülen polis/asker/bekçi yönelen gençler arasında dövmesi olanlar ya alınmazsam diye endişe taşımaktadır.

Polis – Asker okuluna girmememe dövme engel olur mu?

Tüm polis okullarında, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM), Polis Özel Harekât (PÖH) ve bekçilik başvurularının hepsinde dövmeye dair belirli kurallar vardır. 03.01.2018 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde dövme hakkında kurallar açıkça yer almaktadır. Emniyet Teşkilatına Alınacak Öğrenciler ve Memurlar Hakkında Düzenlenecek Sağlık Kurulu Raporu’nun 12 numaralı Cilt Hastalıkları başlığı altında yer alan A bölümü şu şekildedir:

  •  Beş metreden bakmakla eşkal belirleyici olan lezyonlar öğrenciliğe engeldir.
  • Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe engeldir.

Bu iki maddeye göre dövmenin eşkal belirleyici bir unsur olması sebebiyle Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM), Polis Özel Harekât (PÖH) ve bekçilik başvurusu yapanlar için dövme yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde yer alıyorsa mesleğin icrası için bir engel sebebi olarak görülmektedir. Dövme polis/asker/bekçi engel mi sorusu dövmenin nerede olduğu ile ilgilidir diyebiliriz.

Yazlık üniforma giydiğimde dövme gözükmüyor Polis – Asker – Bekçi olmama engel mi?

Yönetmelik maddesinde belirtilen yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyen dövmenin vücutta yer alması her ne kadar uygun görünse de dövmenin içeriği de bir engel yaratabilir. İlgili kurumlarca belirlenmiş olan toplum ve meslek ahlakı ile bağdaşmayan, ulusal değerler, toplumun tamamı yahut bir kısmının benimsediği değerler, dini simgelerden oluşan dövmeler yazlık üniforma giyildiğinde görünmeseler de bu dövmelerin vücutta yer alması polis/asker/bekçi olabilmek için engel teşkil eder.

Dövmesi olanlar polis/asker/bekçi okullarına başvurular öncesi ilgili kurumlara danışabilir, sıkıntılı olduğu düşünülen dövmesi varsa bu dövmeleri sildirebilirler.

Dövmemi sildirdim Polis – Asker – Bekçi olabilir miyim?

Dövme sildirme konusu için kurallarda aynı dövmede olduğu gibi “Beş metreden bakmakla eşkâl belirleyici olan lezyonlar öğrenciliğe engeldir.” maddesine dahildir. Sildirilen dövmenin iz bırakıp bırakmayacağı önemlidir.

Dövme nedeniyle polis/asker/bekçi okulları ile ilişiği kesilmiş kişilerin eğer yönetmelik şartlarına uygun dövmeleri varsa bu haklarını kullanabilmeleri ve geri dönebilmeleri için Ankara İdare Mahkemesine yürütme durdurma istemli iptal davası açma hakları bulunmaktadır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ