İhtiyaç sahiplerine 1250 TL yardımda yeni başvuru başladı.

İhtiyaç sahiplerine 1250 TL yardımda yeni başvuru başladı.

Ev hanımı, iş arayanlara ve emekliler ile asgari ücretlilere 1250 TL yardımda yeni başvuru başladı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren son dakika açıklaması yapıldı ve Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yeni başvuruların başladığına yer verildi.

TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMI NEDİR?

Bu program kapsamında dar gelirli olan ancak sosyal yardım alamayan vatandaşlara ödeme yapılacağı açıklandı. Ödemeler 850 lira ile 1250 lira arasında değişecek ve ödemeler 1 sene boyunca vatandaşların banka hesaplarına yapılacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Yanık, “Üçüncü ödemeler de başladı. 15 milyar lira ile başlamıştık, 25 milyar lira artışla şu anda Türkiye Aile Destek Programı’mızın toplam bütçesi 40 milyar lira oldu. Hane gelirinin ve hanede yaşayan kişi sayısının oranlamasıyla 450 liradan başlayarak 600 liraya kadar destek veriyorduk. Bu miktarı da yükselttik. Şu anda her ay 850-1250 lira arasında desteklemiş olacağız.” dedi ve destek verilen aile sayısını şu şekilde verdi:

“İlk ödememizde 831 bini aşkın vatandaşımıza ödeme yapmıştık ve 427,9 milyon lira ödedik. Eylülde ikinci ödememizde 1,6 milyon haneye 882,7 milyon ödedik. Bu ayki ödememiz de 2 milyondan fazla vatandaşımıza yapılacak. Kişinin gerçekten sosyal yardım ihtiyaçlısı olup olmadığının sistem üzerinden tespiti yapıldıktan sonra hak sahipliği doğuyor. Dolayısıyla bu ayki ödemede de 2 milyondan fazla haneye 1 milyarı aşkın desteğimiz olacak.”

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Aile Destek programına başvuru yapacak vatandaşların taşıması gereken şartlar şu şekilde:

Türk vatandaşı olması,

Mavi Kart sahibi olmaması,

Yerleşim adresinin yurt dışında olmaması,

18 yaşından küçük olmaması,

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunmaması.

EN ÖNEMLİ ŞART GELİR ŞARTI

En önemli şart gelir şartı. Buna göre geliri 450 TL’nin altında olanlara 1250 lira, 450 ile 1372 TL arasına 950-1100 TL, 1372 TL ile 1833.45 TL arasında olanlara 850 TL ödeme yapılacak. Peki bu nasıl hesaplanıyor.

Diyelim ki evde 1 asgari ücretli çalışıyor ve evde 3 kişiler. O zaman gelir 1833.33 TL olacağı için 850 TL aylık ödeme alacaklar. Yani gelir evin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesi ile ortaya çıkıyor.

BAŞVURU ŞEKLİ

Başvurular e devlet kapısı üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyenlerin e devlet kapısında arama kısmına SOSYAL YARDIM BAŞVURU HİZMETİ yazıp başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Arama kısmına sosyal yardım yazıp ilk sonuca gittiğinizde sağ üstte yeni başvuru linkini göreceksiniz. Yeni başvuru yazan yere tıklayarak aydınlatma metnini okudum onayladım kutucuğunu işaretleyip Devam et butonuna tıklayın. Daha sonra bilgileriniz istenecek. Bilgilerinizi burada sisteme girerek başvurunuzu e devlet kapısı üzerinden tamamlayın.

BAŞVURUSU UZUN SÜREDİR DEVAM EDENLER NE YAPACAK?

Başvurusu uzun süredir devam edenlerin SYDV’lere girmesi gerekir. Çünkü başvuru değerlendirme süresi 30 gündür. SYDV’ye giderek sonucunuzu öğrenebilirsiniz. e Devlette güncellemeler bazen yapılmıyor.

YAZAR BİLGİSİ