Memur Alımı Ne Sıklıkla Yapılmaktadır?

Memur Alımı Ne Sıklıkla Yapılmaktadır?

Bir çoğumuz memur alımlarının ne sıklıkla ve ne aralıklarla yapıldığını merak etmekte. Kamu personeli alımlarını pek çoğumuz sadece KPSS ile alındığını düşünmekte ancak Bazı kurumlar KPSS şartı olamadan İŞKUR üzerinden işe alım yapmaktadır.

Memur alımları bu sene ile itibaren oldukça tartışma konusu haline gelmiştir. Hem memur maaş durumu açısından hem de sosyal haklar tanınması açısından memur iş alımları oldukça rağbet görüyor.

Peki hangi kurumlar memur alımı yapmaktadır?

Memur Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Bildiğimiz gibi devlet memuru olabilmek için KPSS sınavına katılmak zorunludur. Memur alımları resmi sitelerde (İŞKUR e-şubesinde ya da ÖSYM) sitelerinden yapılabilir.

Memur alım ilanları İŞKUR resmi sitesinde kamu memur alımı , açık iş ilanları ve kurum dışı kamu işçi alımı gibi başlıklar altında il ve ilçe belediyeleri , devlet kurumları ya da ihtiyaç duyulan kadrolar memur alımı için iş ilanları yayınlamaktadır.

Akademik kadrolara ÖSYM resmi sitesinden ya da ilan.gov.tr, Memur alımı iş ilanları kariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden iş ilanları yayınlanmaktadır.

Memur Alımları Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir?

Memur alımları hakkında tüm bilgiler kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir(Başlangıç tarihleri personel kriterleri, KPSS puan şartları vb.(Kaçırmamak için takipte kalın 🙂 )). Her kurum için farklı bir başlangıç tarihi var denebilir.

2022 yılı içerisinde memur alımları yapacak olan kamu kurumları ise aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • İşkur İMD personel alımı
  • PTT personel alımı
  • Orman Genel Md. 
  • MEB TYP personel alımı
  • Adalet Bakanlığı gardiyan alımları
  • Bekçi alımları
  • Sağlık Bakanlığı personel alımları
  • Aile Bakanlığı personel alımı
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı
  • Sağlık Bakanlığı güvelik görevlisi alımları vb. kamu kuruluşları için 2022 yılı içerisinde memur alımları için ilanlar açılmıştır. 

Memur Alımlarında Temel Kriter Nelerdir?

Kamu sektöründe özel sektör istifhamından farklı alanlarda çalışan memurlar(öğretmenlik polis , zabıta vb.) olabileceği gibi , piyasa koşullarını istihdam edilenler de (mevzuata göre çalışan işçileri, özel sektör çalışanları) olabilmekte.

Kamu memur alımı için her kurum ve kuruluş farklı nitelikler aramakta bundan dolayı temek kriterler ve özel şartlar bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru yapılacak kurumu yakından takip etmeniz gerekmekte.

Bu makalemizde memur alımı ne sıklıkla yapılmakta bundan bahsettik bizi dikkate aldığınız için teşekkür ederiz.

YAZAR BİLGİSİ