Memur ve emekliler için Ocak 2023 zammında rakam netleşiyor

Memur ve emekliler için Ocak 2023 zammında rakam netleşiyor

Kasım enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memurlar ve emekliler için enflasyon farkı netleşmeye başladı. Açıklanan son enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emekliler için enflasyon farkı 16.85 seviyesinde oldu. Yani Aralık ayı enflasyonu 0 gelirse memur ile emekliler bu seviyede bir zam alacak.

Aralık ayında beklentilerle birlikte memur ve emeklilerin maaş zamlarının 18.6 seviyesinde olması, SSK ve Bağ Kur emeklileri için ise maaş zammının yüzde 17.5 seviyesinde olması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre geçen Temmuz ayından bu yana 5 ayda enflasyon yüzde 14.05 seviyesidne oldu. Temmuz ayında ise memur ile emekliler yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı almıştı. Ocak 2023 ‘te ise kamu personelleri ile memur emeklileri yüzde 8 oranında bir TİS zammı alacak. Aralık ayında enflasyon yüzde 3 gelmesi durumunda 6 aylık enflasyon yüzde 17.5 seviyesinde gelecek ve memur ile emeklilerin enflasyon farkı yüzde 9.8 seviyesinde olacak. Yüzde 8’lik toplu sözleşme zammının da eklenmesi ile birlikte maaş zam oranı yüzde 18.6 seviyesinde olacak. SSK ile Bağ Kur emeklilerinin maaş zamları ise yılın ikinci yarısındaki enflasyon kadar oluyor. Bu emeklilere ise yüzde 17.5 ‘lik zam yapılacak.

SEÇİM ZAMMI

Beklenti yüzde 18.6’lık zam. Ancak 2023 yılında seçimler yapılacağı için ek bir zam da geleceği bildirildi. Refah payı olarak adlandırılan ek zamla birlikte maaşların yüzde 30 civarında zamlanabileceği bildiriliyor. 3500 TL seviyesinde olan en düşük emekli maaşının ise yükseltileceği belirtiliyor. Rakamın kaç olacağı henüz belli değil? Emekliler en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesini istiyor.

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

3 Ocak 2023 tarihinde Aralık 2022 enflasyon rakamları açıklanacak. Aralık enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte maaş zammı netleşecek.

YAZAR BİLGİSİ