VGM Burs Başvuruları Başlıyor

VGM Burs Başvuruları Başlıyor

Üniversite öğrencileri için yükseköğrenim burs başvuruları başlıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından öğrencilere aylık 650 TL ödeme yapılacak. Peki VGM burs başvuruları ne zaman başlıyor?

Kasım ayının gelmesiyle birçok öğrenci VGM burs başvuruları hakkında araştırmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda VGM burs başvuru tarihleri belli oldu.

VGM BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

VGM 2022-2023 ortaöğrenim eğitim yardımı olarak bilinen İlkokul, ortaokul ve lise burs başvuruları 7 Kasım’da başlayacak. Başvurular 20 Kasım’a kadar alınacak. Üniversite öğrencilerine verilen yükseköğrenim burs başvuruları ise 21 Kasım’da başlayacak ve 30 Kasım’da sona erecek. Öte yandan yabancı uyruklu öğrenciler de bu tarihler arasında başvuru yapacak.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

VGM burs başvuruları VGM’nin, ‘vgm.gov.tr’ internet adresinden alınacak. Öğrenciler başvuru formunu dolduracak, değerlendirmelerin ardından burs almaya hak kazanan öğrenciler belirlenecek.

Burs başvurularında dikkate alınan en önemli nokta, öğrencinin ekonomik durumu olacak. Burs başvuru formunun hatasız ve eksiksiz doldurulması gerekiyor.

VGM BURS BAŞVURU ŞARTLARI

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim bursundan yararlanabilmek için örgün eğitim alınması gerekmektedir. Açık ve uzaktan eğitim alanlar, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenim gören öğrenciler, kamu kurumlarından karşılıksız burs alan adaylar, Genel müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler ve sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde gelire sahip öğrenciler VGM burslarından yararlanamaz. KYK’dan karşılıksız burs alan öğrenciler VGM burs başvurusunda bulunamaz. Ancak geri ödemeli kredi alan adaylar başvuru yapabilirler.

VGM BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

2021-2022 eğitim öğretim yılında ortaöğrenim eğitim yardımı 200 TL, yükseköğrenim burs ücreti ise 650 TL olarak ödenecek. Burs ödemeleri, okulların bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenmektedir.

YAZAR BİLGİSİ