Devletten Elektrik Faturasına Destek

Devletten Elektrik Faturasına Destek

Elektrik Faturasını Ödeyemeyenlere Devletten Elektrik Desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik faturasını ödeyemeyenlere elektrik desteği ödemesi veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan sosyal yardım programları arasında elektrik tüketim desteği de yer alıyor. Sosyal yardım programlarında kaydı olan ihtiyaç sahibi haneler, elektrik destek ödemeleri yardımından faydalanabiliyor.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANIR?

3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamında düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler Elektrik Desteğinden faydalanabilirler.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ TUTARI NE KADAR?

1 Ocak 2022 tarihi itibaren devam eden elektrik tüketim desteği için;

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh,
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanacağı belirtildi. Ödemeler ise aylık olarak yapılmaktadır.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ İÇİN BAŞVURU YERİ

Elektrik Desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek kalmadan, hak sahiplerinin T.C. Kimlik Kartı ve Elektrik Faturası ile PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Elektrik Tüketim Desteğiyle ilgili detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesini https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ ziyaret edebilirsiniz

YAZAR BİLGİSİ