Özel Sektöre, Asgari Ücretliye Banka Promosyonu Var

Özel Sektöre, Asgari Ücretliye Banka Promosyonu Var

Özel Sektöre, Asgari Ücretliye Banka Promosyonu Var!

Özel sektörde çalışanların birçoğu da banka promosyonu almaya hak kazandı. Asgari ücretlilere, özel sektörde çalışanlara bankalar promosyon veriyor. Kurumsal şirketler , bankalar iel yaptıkları anlaşmalarda promosyon ödemesi yapıyor. Ancak bankalar ile kurumlar arasında yapılan anlaşmada promosyona şirketler el koyuyor.

Konu ile ilgili Özgür Erdursun yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çalışanların hakkı olarak işletmelerin bir kısmı bunu görmüyor. Kendi işletmenin hakkı zannedip bunu alıp hiç çalışanına vermeyenler var. Çalışanlarına eksik verenler de var.”

Bankalar promosyon ödemesi yapsa bile işletmeler, promosyonu kendi hakkı gibi görerek şirket hesabına atıyor. Özgür Erdursun sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Aslında bu para işletmenin bir geliri değil. Maaşlar bankadan yattığı için promosyon çalışanın hakkıdır.”

Şirketler maaşları hangi banka üzerinden çalışanlarına öderse bankalar buna göre promosyon veriyor. Promosyon sistemi çalışanlar üzerinden ilerliyor. Birkaç çalışanı olan da binlerce çalışanı olan da promosyon ödemesi alabiliyor.

Erdursun açıklamasının devamında, “Aslında bu parayı firmaya veriyor. Ama bu bedel , çalışanların maaşı üzerinden olduğu için çalışanların hakkıdır ve onlara ödenmelidir. Devlet bu işin içine girmeli ve müdahil olmalı.” ifadelerini kullandı.

PROMOSYON İÇİN NE YAPILMALI?

Promosyon ödemesinin özel sektör çalışanlarına düzenli ve en doğru şekilde yapılması için bu olaya devletin el atması gerekmektedir. Yapılacak düzenleme ile promosyon ödemelerinin emekli ve memurlarda olduğu gibi maaş hesabına yatırılması, şirkete yatırılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ