Green Card Başvurusu Başladı!

Green Card Başvurusu Başladı!

2022 Green Card başvurusu başvurusu başladı. Gelen son dakika açıklamasında dünya üzerinde 55 binden fazla kişiye oturma iznin verildiği Green Card için, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler için başvuru başladı.

Gelen son dakika bilgisine göre Green Card başvurusunun 5 Ekim 2022 Çarşamba günü başladığı ve başvuru süresinin 1 ay devam edeceği öğrenildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına Green Card ile sahip olabiliyorsunuz. Green Card almaya hak kazanan kişiler , oy kullanma dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahiptir. Kişi Amerika’da iş bulabiliyor , yerleşebiliyor , ailesini getirebiliyor hatta devletin memur alımlarına başvuru yapabiliyor.

Green Card alarak Amerika’ya giden ve oraya yerleşen kişiler, 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçebiliyor.

Green Card çekiliş başvurusu DV Lottery adlı site üzerinden yapılıyor. Başvuru sitesi İngilizce olduğu için tüm aşama , soruların anlaşılması gerekmektedir.

Başvuru Şartları

Green Card başvurusu yapacak adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

  • Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını şart koşmaktadır. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmalıdır.
  • Green Card kurasına katılmak isteyen kişiler başvurularını Ekim -Kasım aralığında yapmalıdır.
  • ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişiler yalnızca 1 kez başvuru yapma hakkına sahiptirler. Aynı kişi adına birden fazla başvuru yapılması durumunda kişinin tüm başvuruları geçersiz olacaktır.
  • Green Card başvuru işlemleri www.dvlottery.state.gov adresinden online olarak yapılmaktadır. Amerika Green Card başvurusu yapılırken başvuru sahibinin kimlik bilgileri, vatandaşı olunan ülkeye ilişkin bilgiler ve varsa eş ve çocuklara dair bilgiler ibraz edilmelidir. Başvuruda kullanılacak fotoğraf sitede talep edilen özelliklere uygun olarak yüklenmelidir.
  • Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkelerdendir.
  • 18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.
  • Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.

DV2024 başvuruları 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihleri arasında alınacak. Başvurular, “https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/diversity-visa-program-entry/diversity-visa-submit-entry1.html?wcmmode=disabled” adresi üzerinden alınıyor.

YAZAR BİLGİSİ