Polis Özel Harekat Kursları

Polis Özel Harekat Kursları

Polis olmak birçok gencin hayalini süsleyen bir meslektir. Özel harekat polisi olmak ise gerektirdiği mükemmeliyetlik sebebiyle daha çok kişinin arzuladığı ancak daha az kişinin elde ettiği bir meslektir.

PÖH olabilmek için belli başlı şartları yerine getirmek ve fiziksel olarak da mükemmel konumda olmak gerekiyor. Özel harekat polisi olabilmek için öncelikle lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız ve Polis Meslek Yüksek Okuluna kaydınızı yaptırabilmiş olmanız gerekmekte. Daha sonra bu okuldayken Özel Harekat Polisi olmak istediğiniz beyan etmeli ve giriş için yeterlilik sınavından başarı ile geçmiş olmanız gerekmekte.

PÖH parkur dayanıklılık gerektiren bu meslek için özel olarak hazırlanmaktadır. Süresi ve etapları mesleğin gerektirdiği gibi zorlu olmaktadır.

PÖH Parkur

Parkurda ki ilk etap jimlastik sıçrama tahtasıdır. Bu sıçrama tahtasında aday 5 kez sağa 5 kez de sola zıplayacaktır. Tek ayakla yapılan sıçramalar sayılmayacaktır ve her eksik sıçrama 2 saniye olarak toplam süreye eklenecektir.

Lastik içinden geçme etabı ise sınavın ikinci etabını oluşturmaktadır. Adaylar her bir lastiğe bir ayaklarıyla basarlar ve basmadan geçtikleri her lastik için toplam süreye 2 sn eklenir.

Sağlık topuna dokunma etabında ise adaylar koşarak iki sağlık topuna toplamda üç kere dokunacaklardır.

PÖH parkur ağırlık taşıma etabına da sahiptir. Bu parkurda adaylar on beşer kiloluk iki ağırlıkla 16 metrelik bir etabı tamamlamak zorundadırlar.

5.etabı ise denge tahtasından oluşmaktadır

PÖH parkur altıncı etabını düz takla oluşturmaktadır.

Slalom koşu etabında adaylardan istenen 6 adet çubuğun arasından geçmesidir.

Son etap olan engel geçmede altı adet engel bulunmaktadır. Adaylar bu engellerin alttan, üstten, alttan, üstten olacak şekilde tamamlamalıdır.

Bütün bu parkurları eksiksiz yapabilmek oldukça zordur. Zor olmasının diğer bir sebebi de bütün parkuru varsa cezalarınız ile birlikte 49 sn de tamamlamanız gerekliliğidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.